Moje filozofie ?

Jsem žena, která má vedle zpívání, tancování a potkávání se s přáteli velmi ráda přirozené a „udržitelné“ vaření a životní styl vůbec. Člověk, který rád navazuje na tradice a obdivuje přírodu za její sílu a moudrost. Proto ráda používám lokální a sezónní suroviny a přizpůsobuji techniky vaření ročnímu období. Rovněž věřím na individuální stravovací potřeby každého člověka ovlivněné jeho konstitucí a okamžitou kondicí. Inspirací jsou pro mě principy makrobiotiky.

Základ mého vlastního jídelníčku je rostlinný, ale dám si s chutí i živočišné výrobky. Od roku 2014 jezdím jako hlavní kuchařka na rozličné pobyty s „neobvyklou“ stravou (rodinné dovolené, pobyty pro sportovce, ženské kruhy, meditační semináře apod.). Tj. se stravou převážně veganskou, někdy bezlepkovou či bezpšeničnou, s vyváženým poměrem obilovin, luštěnin a lokální a sezonní zeleniny, slazenou převážně obilnými slady a sirupy a sušeným ovocem.

Miluji snad všechny suroviny kromě čerstvého koriandru – s tím nekamarádím 🙂 Ráda si hraji s barvami a tvary. Baví mě dělat každé jídlo jiné. Dávat mu autenticitu okamžiku. Receptů se obvykle nedržím. Vždy se najde něco, co lze upravit podle okamžitého nápadu. Jsem fanda poctivého domácího vaření. Nejsem vyučený kuchař – zatím to však nikomu nevadilo.

Líbí se mi přistupovat k tomu procesu komplexně. Mít něco ze své, s láskou opečovávané zahrádky, truhlíku, louky, lesa… Co je třeba nakupovat, pak ideálně v „bio“ kvalitě (tj. ne nutně s bio certifikací), přímo od pěstitele či chovatele nebo s co nejkratším distribučním řetězcem, bezobalově s použitím vlastních pytlíků, sklenic a jiných nádob. Zpracovat vše, co je možné, a neplýtvat surovinami, vodou ani energiemi (ani vlastní energií). Zbytek vrátit přírodě ke kompostování.

A není to jen u jídla… Je to o poděkování před jídlem. O naplňování přikázání „mít rád bližního svého stejně tak jako sebe sama“ tím, že mám rád a respektuji sám sebe, abych mohl mít rád a respektovat druhé. O dokonalé nedokonalosti. O tom, že vše je tak, jak má být. O komunikaci. O pohybu. O radosti.

Jak se postupem času (i když čas prý lineáně neplyne) dostávají člověku do cesty nová témata a nové záležitosti, stala jsem se „obhospodařovatelkou“ krásné nemovitosti, se kterou se spojila moje „vize Centra pro rodinu“. Centrum neboli střed. Nejen pro mou rodinu. Nejen pro rodinu. Dům bude nejspíš celý rok 2021 v rekonstrukci, ale případné přespání ve stanu na zahradě možné jest.

Buďte tedy vítáni!