Moje filozofie ?

KDO JSEM A JAKÉ JE MOJE POCHOPENÍ MAKROBIOTIKY?

Jsem žena, která má vedle zpívání, tancování, zahradničení a potkávání se s přáteli velmi ráda přirozené a „udržitelné“ vaření a životní styl vůbec. Jsem člověk, který rád navazuje na tradice a obdivuje přírodu za její sílu a moudrost. Proto ráda používám lokální a sezónní suroviny a přizpůsobuji techniky vaření ročnímu období. Rovněž věřím na individuální stravovací potřeby každého člověka ovlivněné jeho konstitucí a okamžitou kondicí. Inspirací jsou pro mě principy makrobiotiky.

Základ mého vlastního jídelníčku je rostlinný, ale dám si s chutí i živočišné výrobky. Od roku 2012 makrobiotiku „studuji“ a od roku 2014 jezdím jako hlavní kuchařka na rozličné pobyty s „neobvyklou“ stravou (rodinné dovolené, pobyty pro sportovce, ženské kruhy, meditační semináře apod.). Tj. se stravou převážně veganskou, někdy bezlepkovou či bezpšeničnou, s vyváženým poměrem obilovin, luštěnin a lokální a sezonní zeleniny, slazenou nerafinovanými sladidly. Jsem fanda poctivého domácího vaření. Nejsem vyučený kuchař – zatím to však nikomu nevadilo.

Líbí se mi přistupovat k vaření komplexně. Mít něco ze své, s láskou opečovávané zahrádky, truhlíku, louky, lesa… Co je třeba nakupovat, pak ideálně v „bio“ kvalitě (tj. ne nutně s bio certifikací), přímo od pěstitele či chovatele nebo s co nejkratším distribučním řetězcem, bezobalově. Zpracovat vše, co je možné, a neplýtvat surovinami, vodou ani energiemi (ani vlastní energií). Zbytek vrátit přírodě ke kompostování.

A jasně, že to není jen o jídle… Je to o poděkování před jídlem. O přikázání „mít rád bližního svého stejně tak jako sebe sama“. O dokonalé nedokonalosti. O tom, že vše je tak, jak má být. O komunikaci. O pohybu. O zlaté střední cestě. O radosti… Však Vy víte… 

Všechno výše popsané je pro mě makrobiotika. Tento systém možná historicky nese nelibé konotace, ale to bylo – dle mého – způsobeno nepochopením. Ne že bych se tu chtěla honosit tím, že já tento systém plně chápu, ale mám ten pocit, že k němu přistupuji s pokorou. „Vím, že nic nevím.“ a „Příroda je mocná čarodějka.“

Od podzimu roku 2023 přispívám k lepšímu životu na Zemi i terapeutickou činností. Sama jsem si prošla (a procházím) mnoha terapiemi, konstelacemi, seberozvojovými víkendy, a tak vím, že každý mi něco dal. Realizuji tak svou bytostnou potřebu žít v lásce a v pravdě a vyzývám i vás k odvaze jít touto cestou. Pojďme se navzájem podporovat v objevování sebe sama a společně růst.

Moje motto: „Podporuji sebe i druhé v žití v lásce a pravdě!“