Moje filozofie ?

Jsem žena, která má vedle zpívání, tancování, zahradničení a potkávání se s přáteli velmi ráda přirozené a „udržitelné“ vaření a životní styl vůbec. Jsem člověk, který rád navazuje na tradice a obdivuje přírodu za její sílu a moudrost. Proto ráda používám lokální a sezónní suroviny a přizpůsobuji techniky vaření ročnímu období. Rovněž věřím na individuální stravovací potřeby každého člověka ovlivněné jeho konstitucí a okamžitou kondicí. Inspirací jsou pro mě principy makrobiotiky.

Základ mého vlastního jídelníčku je rostlinný, ale dám si s chutí i živočišné výrobky. Od roku 2014 jezdím jako hlavní kuchařka na rozličné pobyty s „neobvyklou“ stravou (rodinné dovolené, pobyty pro sportovce, ženské kruhy, meditační semináře apod.). Tj. se stravou převážně veganskou, někdy bezlepkovou či bezpšeničnou, s vyváženým poměrem obilovin, luštěnin a lokální a sezonní zeleniny, slazenou převážně obilnými slady a sirupy a sušeným ovocem. Jsem fanda poctivého domácího vaření. Nejsem vyučený kuchař – zatím to však nikomu nevadilo.

Líbí se mi přistupovat k vaření komplexně. Mít něco ze své, s láskou opečovávané zahrádky, truhlíku, louky, lesa… Co je třeba nakupovat, pak ideálně v „bio“ kvalitě (tj. ne nutně s bio certifikací), přímo od pěstitele či chovatele nebo s co nejkratším distribučním řetězcem, bezobalově. Zpracovat vše, co je možné, a neplýtvat surovinami, vodou ani energiemi (ani vlastní energií). Zbytek vrátit přírodě ke kompostování.

A jasně, že to není jen o jídle… Je to o poděkování před jídlem. O přikázání „mít rád bližního svého stejně tak jako sebe sama“. O dokonalé nedokonalosti. O tom, že vše je tak, jak má být. O komunikaci. O pohybu. O zlaté střední cestě. O radosti… Však Vy víte… 

Jak se postupem času dostávají člověku do cesty nová témata a nové záležitosti, stala jsem se „obhospodařovatelkou“ krásné nemovitosti, se kterou se spojila moje vize toho na nic si nehrát. Ale znáte to: „Člověk míní, Bůh mění.“ Tak uvidíme, kam nás naše cesty zavedou. 

Každopádně chalupa v Orlickém Podhůří – Dobré Vodě kousek od Ústí nad Orlicí by mohla sloužit životu v lásce a pravdě. Ať už si pod tím představíte cokoli, jste rozhodně vítáni!